Orlie pierko

Pobalený na Zéland? Pýtam sa sám seba s iskričkami v očiach. Nezabudol som na nič? Lyžiarky zbalené, lezečky tiež, veci na výškovky, trencle, aj dlhé trencle, veď je tam zima, dobrú náladu,  dohromady 46 kg, počkať počkať, niečo mi tu nesedí….doprdele veď sme mali ísť s Kubčom navŕtať novú cestu!!! Pozerám do kalendára a ešte mám pár dní čas. Volám Kubovi: po slovách OH YEAH, jo jo jooooo, vrták kúpený, majlony tiež, yeaaaah, je mi jasné, že zajtra sa ide!

Cestu zo Štrbského už obaja poznáme ako svoje smradľavé ponožky a ideme radšej po asfaltke, kde stopujeme mladého chalaniska z Popradského, nech nám aspoň tie ťažké bágle odvezie plné všakovakých skôb, kladiva, vŕtačky a kadejakého harampádia. Na Popradskom klasika, preplnený hotel vymieňame za studenú terasu, posilnený pifkom a špiritusom kráčame skrz prichádzajúcej tme, vlhkosti a hmle do môjho obľúbeného bivaku v Zlomiskách. Vlhkosť a chlad prenikajú až do kosti a v bivaku máme čo robiť, aby sme sa vysušili. Našťastie sa hmla po čase vytráca a pri svite mesiaca zakutraní v spacákoch s flaštičkou špiritusu sa do noci rozprávame o zajtrajšom dni.

Tatry:

Ako malý som sníval o Tatrách, prišli prvé cesty na skalkách a neskôr i v Tatrách, na každú si z nich rád vždy spomeniem pri pohľade na štít, či hrebeň. V každej ceste sa odohralo niečo iné, iný spolulezec, iné chvíle, počasie, obtiaže, radosti i starosti, klepanie kosy na štandoch, i púšť v hube v južných stenách. Jediné, čo mi chýbalo do môjho TO DO listu bol letný prvovýstup v Tatrách.

Rumanova dolina, nastupujeme:

Vážim asi o 20kg viac, liezť okrem harampádia aj so skobami, kladivom a vŕtačkou je ako za trest, ale sme šťastní a plní očakávania ako to pôjde. Prvé metre prezrádzajú, že kompaktnosť a čistota skaly je tu podobná ako na Ošarpancoch ošarpaných. Krásna platňa, kútik a hadíci ma prirodzene púšťajú k parádnej polici, ktorá si pýta 2 nitíky na štand. Kubčo Zrúúúúš sa nesie po doline a po pár minútach sa Kubo púšťa do druhej dĺžky. Opäť hadík, kútik s jemným previštekom, ktorý ho vypľúva pod miesto, kde sa rozhodujeme, že bude rozumnejšie neliezť priamo kútom, kvôli obrovským lokrom, ale liezť vľavo cez Chamonixského sokolíka obohateného o 2 nity k štandu z “Biča“ a pokračovať vpravo na policu. Na policu lásky. Aspoň tak nám pripadala, ako ideálne miesto na rande s nežnejším pohlavím. Kľúčová tretia dĺžka nám prišla podobnej klasy ako je Puškáš na Ošarpaných a dali sme jej nekompromisných 6+. Krásny kút, v ktorom sa striedajú sokolíky, kút a špáry všetko v kvalitnej skale až na štand. Posledná dĺžka za 4+ bola už len čerešničkou na torte a hlasným YEEEEEEEEAAAAAAAH sme zvýskli pri podávaní rúk na vŕšku. Je to tam. Posledný zlaňák, ktorý je aj zlaňákom z vedľajšej Plesovej sezóny sme vylepšili o jeden nitík s majlonkou. Večer o zábavu bolo postarané, keď sa tu zjavili Maťo s Matúšom (spravili na druhý deň prvé opakovanie Orlieho pierka). Ráno už len zaklincovalo malé dievčatko pri pohľade na Kuba: Mami, ujo je bezdomovec?

 

Pripravený na Zéland? Myslím, že hej.

  • pobalený som
  • posledné pivko u 5ich búst v Štrbe vypité
  • tobogán v Novej Dubnici zjazdený
  • opálený do hneda
  • prvovýstup v Tatrách navŕtaný a prelezený, ide sa!

Prvovýstup:

Rumanova dolina, Malý Ganek, Orlie pierko  6+ OS, 160m, Šuraba – Kováčik, 8.8.2017

1.dĺžka: 5-, 1 postupový nit, 2xnit na štande s majlonkami

2.dĺžka: 6,  2 postupové nity, 1 skoba, 2xnit na štande s majlonkami

3.dĺžka: 6+, 1 postupový nit, 3 skoby, 1 vklínenec, 2xnit na štande s majlonkami

4.dĺžka: 4+, 2xnit na štande s majlonkami

Do cesty treba sadu vklínencov a friendov malých a stredných, slučky, 12 expresov ideál. Dá sa bezpečne a rýchlo zlaniť (majlonky sú profi). Zlaňáky tiež každý uvíta pri prichádzajúcej búrke, keď sa ocitne na hlavnom hrebeni Tatier v týchto miestach.

Vďaka patrí outdoorovému obchodu Bernosport.sk za materiálnu podporu, HK ManínIgorovi Papovi za tip!

Horám zdar priatelia!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s